Vilna vasarą? Tikrai taip!
jei vien nuo minties apie miegą po vilnone antklode išpila prakaitas, metas pagalvoti iš naujo. tūkstančius metų vilna buvo naudojama tam, kad paverstų gyvenimą patogesniu (ypač karšto klimato šalyse!). nors tai ir skamba kiek neįtikėtinai, tačiau vilnos patalynė (čiužiniai, antklodės, pagalvės) puikiai reguliuoja kūno temperatūrą – miegant vilnoniuose pataluose kūnas neperkaista, esant karštam orui, bet ir nesušąla, esant vėsesniam. natūralios vilnos savybės iš tikrųjų yra ypatingos, todėl daugelis gamintojų jau seniai gamina sintetinės vilnos versijas. deja, bet tokios “dirbtinės“ vilnos savybės toli gražu neprilygsta tikrai avies vilnai.
vilnos užpildo patalynė puikiai tinka vasarą
neseniai Woolmark kompanija ir Sidnėjaus universitetas suvienijo jėgas ir atliko daugybę miego tyrimų. šių tyrimų metu buvo analizuojama įvairių audinių patalynė ir jos komfortas skirtingomis temperatūros ir drėgmės sąlygomis. neabejotina nugalėtoja tapo vilna. tyrimai įrodė, kad vilnoniai audiniai yra laidesni orui nei sintetiniai. taip pat vilna pailgina giliojo miego trukmę, o ideali kūno temperatūra, reikalinga kokybiškam miegui, pasiekiama žymiai greičiau ir išlaikoma ilgiau, nei naudojant sintetinę patalynę.
vilna reguliuoja kūno temperatūrą
turbūt pati geriausia vilnos savybė yra ta, kad ji puikiai išlaiko malonią kūno temperatūrą bet kokiu sezonu. žiemą vilna šildo, neleisdama kūnui perkaisti, o vasarą atvirkščiai – vėsina ir išgarina nepageidaujamą drėgmę (prakaitą). dėl šių savybių vilnos patalai puikiai tinka žmonėms, kurie miegodami gausiai prakaituoja.
vilna yra minkšta!
pamirškite vilnos asociacijas su „kandančiais“ ir šiurkščiais megztiniais. natūrali vilna, naudojama patalynės užpildams, yra nukerpama ir išskalbiama nenaudojant cheminių valiklių. tuomet ji karšiama arba šukuojama, kol tampa minkštu ir švariu patalynės užpildu, kuris apgobiamas medvilnine. todėl nebelieka šiurkštumo ir vilna nesukelia niežėjimo.
vilnos užpildas
vilnos plaukeliai sudaro oro pamušalą, kuris liesdamasis su oda tampa tarsi sauso oro sluoksniu. būtent ši savybė ir sulaiko šilumą, kai kambaryje šalta arba atvėsina, kai karšta. prakaito išskyrimas – tai natūralus organizmo procesas, kuris padeda atvėsinti kūną. vilna šiame procese svarbi tuo, kad sugeria miegant išskiriamą kūno prakaitą ir taip neleidžia perkaisti. miegas žemesnėje temperatūroje yra ramesnis ir gilesnis, todėl lengvi vilnos patalai tam puikiai pasitarnauja.
tačiau kur dingsta visas vilnos sugertas prakaitas? vidutiniškai miegodamas žmogus per visą naktį išskiria apie pusę litro vandens garų, o vilna gali sugerti apie 40% savo svorio, nesukeldama drėgmės pojūčio. taip nutinka todėl, kad vilnos plaukeliai yra akyti, todėl kitaip nei pūkinės antklodės, jie gali greitai ir efektyviai sugerti ir išgarinti drėgmę.
natūrali, chemiškai neapdorota vilna, visuomet užtikrins reikiamą kūno temperatūrą. negana to, moksliniais tyrimais įrodyta, kad žmonių, miegančių po natūralios vilnos antklodėmis, širdies ritmas yra 20 dūžių per minutę lėtesnis, nei žmonių miegančių po sintetinėmis antklodėmis.
šaltiniai: http://www.ultimategreenblog.com; http://www.catalogs.com/info/clothing/wearing-summer-wool.html