Kodėl naujagimiui užmauna vilnones kojines?

apie vilną esame girdėję daug. galbūt vaikystėje nekęsdavom „piktų“ megztinių, o susirgę žinodavom, kad pakaitinus kojas, mama vis vien užmaus vilnones kojines ir lieps taip miegoti visą naktį. kas tai — mamų prasimanymai ar gydymo metodas? ar iš tikrųjų vilna tokia reikalinga norint būti sveikam?

gydomosios savybės

manoma, kad vilnos poveikis panašus į akupunktūrą, o mezgimas bene geriausiai malšina stresą. įrodyta, kad natūrali vilna pasižymi skausmą slopinančiomis, uždegimą mažinančiomis ir organizmą stiprinančiomis savybėmis. beje, stipriausiu gydomuoju poveikiu pasižymi nedažyta natūrali šiurkšti vilna. kiekviena tauta labiausiai „gerbia“ vis kitų gyvūnų vilną: vieni — avių, kiti — kupranugarių, treti — šunų ir t.t. gyvūnų vilna paprastai skiriasi savo minkštumu, tačiau pagrindinės savybės labai panašios. ne veltui sakoma, kad natūralios medžiagos — sveikiausios, tai pasakytina ir apie vilną: apsikloję ar apsirengę tikros vilnos daiktą, neprakaituosite ir nesušalsite — vilna puikiai prisitaiko prie kūno temperatūros, t.y. sulaiko tik tiek šilumos, kiek reikia, bet neskatina prakaituoti. vilna sugeria net iki 40 proc. drėgmės nesijaučiant šlapiam ir neleidžia kūnui greitai atvėsti. tas pats pasakytina ir apie vilna prikimštas pagalves — miegodami ant jų tikrai nesuprakaituosite. tai itin aktualu šusti linkusiems kūdikėliams (tik nepamirškite, kad įprasto storio pagalvės kūdikiams visiškai netinka).

ar žinote, kad?

nuo senų senovės žmonės gydė įvairias ligas naudodami skirtingų gyvūnų vilną. pavyzdžiui, paūmėjus radikulitui, žmonės aprišdavo juosmenį triušių kailiukais (plauku į vidų) arba šuns vilnos skara, moterišką bėdą mastitą gydė aprišdami krūtis grietine išteptais triušių kailiukais, o smulkių sąnarių skausmus malšindavo dėvėdami kupranugarių ar šunų vilnos kojines bei pirštines.
manoma, kad sveikiausi rūbai — tai „kandantys“ megztiniai iš ožkų ar avių vilnos. jie gerina kraujotaką, odos būklę ir nervų sistemos veiklą. minkštos avių ar ožkų vilnos rūbus patariama dėvėti žmonėms, sergantiems inkstų ligomis.

keli žodžiai apie kūdikėlius

senovėje žmonės migdydavo kūdikius iškloję lopšį gyvūnų kailiu, dažniausiai — avikailiu. mokslininkai pritaria, kad tai ir naudinga, ir sveika. kailyje susidaranti „oro pagalvė“ apsaugo ploną kūdikio odą nuo perkaitimo, prakaitavimo, išdžiūvimo. atliekant bakteriologinius avių kailių tyrimus paaiškėjo, kad juose nesiveisia mikroorganizmai (be abejo, jei avis buvo sveika). ir šiandien gydytojai nepamiršta stebuklingų vilnos savybių. vos gimusiems kūdikėliams patariama užmauti šiurkščios vilnos kojinaites, jos paskatins mažylio kraujotaką ir neleis sušalti mažoms kojytėms. šaltą žiemą kūdikius taip pat patariama rengti vilnoniais rūbeliais, ypač kepurytėmis, kojinytėmis ir pirštinytėmis. natūralios vilnos gaminiuose kūdikio odelė neprakaituos, taigi išvengsite erzinančių pašutimų ir būsite tikri, kad jūsų mažylis nesušals. kita vertus, net ir suprakaitavus (jei vis tik neapskaičiavote, kaip parengti mažylį), vilnoniai gaminiai šildys.

priežiūros ypatumai

vilnos pluošto paviršius yra nelygus, padengtas lyg mažais spygliukais. kuomet vilna skalbiama skalbimo mašinoje ir džiovinama džiovyklėje, spygliukai vienas su kitu sukimba, ko pasekoje vilna veliasi ir traukiasi. siekiant padaryti vilną skalbiamą skalbyklėje, pramonė vilnos puoštą apdoroja chloru taip nugludindama vilnos plauką ir padengia jį plonu polimerų sluoksniu, paprasčiau — tiesiog apgaubia plastiku. tai vilnos plaukelius padaro švelniais ir lengvai praslystančiais tarpusavyje nesukimbant. priežiūra tampa lengvesnė, tačiau ar plastiku padengtą vilną galima vadinti natūralia?

senovėje, prireikus moterys skalbdavo vilnos gaminius: drungnu vandeniu, natūraliu muilu švelniai netrinant. išskalavus švelniai nuspausdavo ir patiesdavo horizontaliai šiltoje aplinkoje. jeigu teko naudoti naminių vilnų mezginius, žinote, kad nuo karšto vandens, nuo ilgo mirkymo ir neatsargaus maigymo vilna sušoka, todėl su natūraliai apdorota vilna reikia elgtis atsargiai. šiandien naminės vilnos gaminiai dažniausiai skalbiami rankomis arba valomi sausuoju būdu.

tai įdomu:

  • kontaktuodama su atvira liepsna, ji ne užsidega, bet iš lėto anglėja, lyg svylanti mediena;
  • norint perlaužti vilnos plaukelį, jį reikėtų perlenkti apie 20 000 kartų;
    beisbolo kamuoliuke suvyniojama apie 150 m vilnos plaukelių;
  • daugiau nei pusė pasaulio vilnos gaunama pietų pusrutulyje, o 3/4 jos suvartojama šiaurės pusrutulyje.

šaltinis: http://www.sveikaszmogus.lt/m/laisvalaikis-1622-vilnos_paslaptys_arba_kodel_naujagimiui_uzmauna_vilnones_ko


Kiti Įrašai